Néhány ötlet az önbizalom helyreállítására, egy bántalmazó kapcsolat után

2015 júl 20 | Szorongás, Változás

Gerhard Knell: Az ifjúság önbizalma

Gerhard Knell: Az ifjúság önbizalma

Egy bántalmazó kapcsolatban könnyen elveszítheted önértékelésedet, és elképzelhető, hogy értéktelennek, haszontalannak gondolod magad; olyannak, aki nem érdemli meg, hogy szeressék, akinek nincs semmije, amit más szerethetőnek talál. Úgy gondolkodsz magadról, hogy nem az értékeiddel, lehetőségeiddel törődsz, hanem azzal foglalkozol, mennyire hibás és értéktelen vagy. Negatív kör alakulhat ki. Elkezdesz azon gondolkodni, hogy ilyen vagy olyan a tested (túl kicsi vagy nagy a feneked, túl sovány vagy, túl nagy a tested, kicsi a melled, nagy a melled, kicsi a farkad, túl nagy a farkad), ilyen és ilyen rossz lelki tulajdonságaid vannak (nincs humorérzéked, túl érzékeny, túl kritikus vagy), szóval nem vagy jó. Aztán arra gondolsz, hogy ezt és ezt meg kell változtatnod magadban, magadon. Kétségbeesett erőfeszítések következhetnek a rossz tulajdonságok meghaladására, és a rossz kör önmagába fordul, bezárkózol. Ezt meg kell változatnod, de nem lehet, az erőlködés nem hoz eredményt – és már ki is alakultak a kudarc körei.

Rossz állapotban, alacsony önértékeléssel nagyobb az esélye annak, hogy olyan partnerkapcsolatba kerülsz, ahol valamilyen feladatod lesz, és nem az intimitás a párkapcsolat célja.

Néhány lehetőség az ördögi körből való kikerülésre, hátha könnyebb lesz:

  • Ne ítélkezz! Csak fogadd el, hogy ez van! Fogadd el tapasztalataidat, magadat, múltadat! Vannak sikereink, kudarcaink, amik megtörténtek velünk; megtörténtek, nem feltétlenül kell szégyenkeznünk vagy büszkének lennünk. Így alakult.
  • Legyél kíváncsi! Mennyi meglepetés van az életben! Figyeld magad, figyeld az embereket! Milyen végtelenül sokféleképpen reagálhatnak! Mennyire sokféleképpen reagálsz te az emberekre, és mások is milyen sokféleképpen reagálhatnak rád! Mitől függenek a reakcióid? És az övék?
  • Ha a pillanatban élsz, könnyebben kíváncsi lehetsz. Ha sikerül, felejtsd el forgatókönyveidet! Kis megállás. Vajon lehetséges-e félelem és szorongás nélkül reagálni magadra? Sok dolgokban dönthetsz! De tulajdonképpen, ha észre tudod venni, vannak választásai lehetőségeid, persze nehéz észrevenni, miben. Kicsiben, nagyban, sok mindenben dönthetsz, sőt nagyon sok mindenben.
  • Kapcsolatban önmagaddal. Mi tetszik, mi nem? Mi hív? Mi taszít? Mennyire sokféleképpen tudsz reagálni! Vegyél részt az életedben! Menj bele abba, ami hívogat, s kerüld azt, amiről azt hiszed, kellemetlen a számodra!
  • Fejlessz ki egy „minden új” megközelítést! Mintha sosem találkoztál volna az adott jelenséggel, mintha sohasem találkoztál volna a tevékenységgel, mintha most látnád, most találkoznál vele először! Mámoros tapasztalatok!
  • Szenvedély! Szenvedélyes kíváncsisággal, szeretettel fordulj a dolgok felé!
  • Engedd el, amit el kell engedni! Persze nehéz, de hadd menjen!

Felhasznált kép:

Gerhard Knell: Az ifjúság önbizalma

Illusztráció a szerző engedélyével!

Archívum

A Facebook szabálya szerint a cikket csak akkor tudja lájkolni oldalunkat, ha egyidejűleg be van jelentkezve a Facebook fiókjába.

Kövessen minket!

Szóljon hozzá!

0 hozzászólás

Egy hozzászólás elküldése

Archívum

Share This