Miért kell feldolgozni a bennünket ért traumát?
A trauma görög szó, jelentése: seb.
Életünk folyamán számtalan sebet szerzünk, kapunk, de ezek – szerencsés esetben – csak ritkán okoznak a szó mai értelmében vett súlyos traumát. Azonban nem csak a hirtelen érő durva, agresszív testi vagy lelki hatás okozhat traumát, mint például háború, erőszak látványa vagy elszenvedése, gyermekkori elhanyagolás vagy bántalmazás, szeretett személy elvesztése. A tartós stressz is károsan befolyásolja mind testi, mind lelki egészségünket. Peter Levine világhírű pszichoterapeuta szerint „A trauma az élet velejárója, ám nem kell életfogytig tartó büntetésnek lennie. A megfelelő eszközök birtokában a trauma nem uralkodik el az életünkön; megtanulhatjuk, hogyan állítsuk vissza az egyensúlyt a testünkben, az idegrendszerünkben.” A trauma feldolgozása gyógyít, felszabadít, hozzásegít a megbékéléshez, a teljes élethez. Nem jelent végleges felejtést, nem is ez a cél. Az emlék többnyire fájdalmas marad, de nem akadályozza mindennapi életünket, kapcsolataink alakítását, újabb céljaink elérését.
A trauma feldolgozása nem csupán a sérült személy egyészsége, egyensúlyi állapota visszanyerését segíti elő, de előnyösen hat a szűkebb és tágabb környezetével való kapcsolatára, nem utolsó sorban munkavégzésére is. Az elfojtott, mélyen eltemetett trauma súlyos következményekkel járhat; depressziót, szorongást, pánikrohamokat okozhat, hosszú távon szív- és érrendszeri betegségek, súlyproblémák, diabétesz vagy tumor kialakulását is elősegíthetik.
Rendszeresen indítunk gyászfeldolgozó csoportokat öngyilkosok hátramaradottai részére. Előtte 1-2 alkalommal egyéni beszélgetésre adunk lehetőséget. A találkozókat kéthetente tartjuk a LOKA székhelyén (Budapest, XIII. Hegedűs Gyula u. 13.), összesen 12 alkalommal, 7-10 fő jelentkezése esetén.
Bővebb tájékoztatást a csoport vezetője, Fónagy Judit mentálhigiénés segítő, gyászcsoport vezető ad.
Jelentkezés: Fónagy Judit
e-mail: monddelbatran@gmail.com
Miért csoportban?
Egy szeretett családtag, barát elvesztése mindig nagy fájdalommal jár. Különösen igaz ez, ha öngyilkosság következtében veszíti el valaki a számára kedves személyt.
Korábbi bejegyzésemben írtam arról, miért szükséges a traumát, a veszteséget feldolgozni. Most a feldolgozás módjáról ejtek néhány szót.
A traumafeldolgozás történhet egyénileg vagy csoportban. Mindkettőnek vannak előnyei és hátrányai, a választás az egyéni szükségletektől függ.
Az egyéni terápia előnyei:
- osztatlan figyelem a segítő részéről
- egyéni szükségletek állnak a fókuszban
- rugalmas időbeosztás
Hátrányai:
- a támogató közösség hiánya
- az egyén csak a saját nézőpontjából tapasztalja meg a feldolgozási folyamatot
A csoport előnyei:
- kapcsolódás a támogató közösségez
- a csoporttagok megtapasztalják, hogy nincsenek egyedül
- másoknak is hasonlóak a tapasztalatai
- több nézőpontot ismerjünk meg,
- különösen nagy segítség lehet, amikor a társas kapcsolatok területén hiányosságok vannak
- lehetőség az érzések, tapasztalatok megosztására, empátia, kötődés másokkal
ugyanakkor hátrány lehet
- a segítő figyelmének megosztása
- alkalmazkodni kell a csoporttagokhoz.
A fentiekből jól látható, hogy több érv is szól a csoport mellett, ám döntő a személyes preferencia. Fontos azt is megjegyezni, hogy az egyéni és csoportos terápia nem zárja ki egymást, igen kedvező lehet a két mód kombinációja.
Hogyan történik a gyászfeldolgozás a csoportban?
- A csoportok 12 alkalommal, kéthetente találkoznak. Egy-egy találkozó 2 óra.
- Meghatározott tematika szerint halad a közös munka.
- Az első két alkalom nyitott, a csoport a harmadik alkalomtól zárttá válik.
A cél, hogy a folyamat végére megszelídüljön a fájdalom, a gyászoló élete visszatérjen a régi kerékvágásba, bűntudat vagy lelkiismeret-furdalás nélkül megélhesse a mindennapok örömeit.
A csoportfoglakozáson először alkalmazok pszichológiai kártyákat, melyek rendkívül hatékonyan, szabad asszociációk útján fejlesztik a kreatív problémamegoldást, segítenek felismerni és kifejezni az érzéseket, megtalálni az utat önmagunkhoz, képet alkotni saját tudattalanunk működéséről.
Rendszeresen indítunk gyászfeldolgozó csoportokat öngyilkosok hátramaradottai részére. Előtte 1-2 alkalommal egyéni beszélgetésre adunk lehetőséget. A találkozókat kéthetente tartjuk a LOKA székhelyén (Budapest, XIII. Hegedűs Gyula u. 13.), összesen 12 alkalommal, 7-10 fő jelentkezése esetén.
0 hozzászólás