Napjainkban egyre több helyen – főként könyvtárakban – működnek irodalomterápiás csoportok. A résztvevők célzottan válogatott olvasmányok (versek, dalszövegek, elbeszélések, regényrészletek vagy akár csoporttagok írásainak) felhasználásával történő tematikus beszélgetések keretében fejleszthetik az önismeretet, megelőzhetik a mentális problémák kialakulását, segíthetnek a krízisben lévők nehézségeinek megoldásában.
Hogyan segíthet az irodalomterápia a gyászban?
A Rotterdami Erasmus Egyetem (Hollandia) kutatása szerint azok, akik irodalmi alkotásokból merítettek erőt a fájdalommal történő megküzdéshez, esetleg más terápiás eszközt, pl. zenehallgatást, relaxációt is igénybe vettek, könnyebben dolgozták fel a veszteségüket. A mély érzelmeket és gondolatokat kifejező alkotások megkönnyítették számukra a figyelemelterelést, az érzelmek felismerését, intenzívebb átélését.
Miért ezt válasszam?
A csoporttagok a foglalkozások során a gyászukat olyan szövegek, versek és történetek segítségével dolgozzák fel, amelyek tükrözik az érzéseiket. Olyan művekkel találkozhatnak, amelyek lehetőséget adnak arra, hogy kimondatlan gondolataikat, érzelmeiket megfogalmazzák, és amelyek révén új erőforrásokat fedezhetnek fel magukban és fejleszthetik önismeretüket. A csoport a szövegek által olyan támogatást és megértést nyújt, amely közelebb hoz az elengedéshez és a megnyugváshoz.
Miért csoportban?
Korábbi bejegyzésben már szó volt a csoportban való részvétel előnyeiről. Könnyebben érti meg saját magát az, aki látja, hogy más hogyan küzd meg a veszteségével, fájdalmával. Hasonló problémával küzdő emberek csoportja pozitívan hat az egyes személyekre, lehetőséget ad arra, hogy bizalmas légkörben beszéljenek azokról a problémákról, amelyekkel már nem akarják a családtagokat, barátokat terhelni. Nem kell megmagyarázni a fájdalmadat, megoszthatják érzéseiket, tapasztalataikat, és támogathatják egymást a gyász folyamatában. Hatalmas gyógyítóereje van egy összetartó közösségnek!
Várjuk mindazokat, akik szívesen megismerkednének az irodalomterápia által nyújtott lehetőségekkel, egy szeretetteljes, támogató csoport tagjaiként dolgoznák fel gyászukat, és másokat is segítenének ebben.
A csoportok indulásáról bővebb információt ad:
Fónagy Judit mentálhigiénés segítő, gyásztanácsadó
monddelbatran@gmail.com
0 hozzászólás