A Lélekben Otthon Közhasznú Alapítvány 2018-ban is díjat ad át annak a civilnek, aki sokat tett az adott évben az öngyilkosság megelőzéséért.
A WHO, az Öngyilkosságot Megelőző Világszervezet (IASP) és a Mentális Betegségek Nemzetközi Szervezete (WFMH) 2003 óta szeptember 10-ét jelölte ki az Öngyilkosság megelőzés világnapjának.
Az öngyilkosság rendkívül komplex probléma. Egyszerre orvosi és társadalmi szintű, amelyben egymásra vetül az önpusztító életmódhoz és az erőszakossághoz való viszonyunk, a viszony a betegekhez és betegségekhez, illetve megjelenik a társadalmi bizalom kérdése, mit kezd a társadalom a segítségkéréssel egyéni és társadalmi szinten. Megtanítja az embereket arra, hogy bízni lehet, vagy pedig azt üzeni, hogy a bajodban magadra számíthatsz csak, másra nem?
Az pszichiátriai és pszichoterápiás ellátás helyzete egy további kérdés, ami orvosi szintű egyeztetéseket követel. Bőven van tenni való ezen a szinten is.
A Lélekben Otthon Közhasznú Alapítvány idén Szilágyi Lenkének az Open Society Archives (OSA) munkatársának adja a díjat. Szeptember 28-án nyílik egy kiállítás az OSA központjában, az Arany János utcában. A Magyar Rendőrség helyszínelési fotoarchívuma az OSA-hoz került, s a kiállításon öngyilkossági helyszínelési képeket állítanak ki, felhívva a figyelmet arra, hogy Magyarországon a lelki egészség továbbra sincs helyén kezelve Nincs országos program az öngyilkosság megelőzésére, az öngyilkossági tragédiában érintett hozzátartozók és kollégák (még az elhunytak kiskorú gyermekei sem, a kollégákról, barátókról nem beszélve) nem kapnak a tragédia után semmilyen szakszerű segítséget, krízisintervenciót.
Bár sok mindenben előre léptünk, sok mindenben továbbra is kullogunk, s a javuló statisztikák ellenére Európában még mindig nálunk van az egyik legmagasabb öngyilkossági halálozás: napi 4 főt veszítünk el.
Szilágyi Lenke a kiállítás előkészítője. Több ezer helyszínelési fényképpel dolgozott, s hogy ez a kiállítás létrejön, az leginkább neki köszönhető.
Ezzel a díjjal köszönjük meg munkáját.
0 hozzászólás