A Lelki Egészség Világnapját ünnepeljük
A Lelki Egészség Világnapját 1992-ben ünnepeltük először azzal a céllal, hogy nemzetközi szinten képzést biztosítsanak minden érdekeltnek, és hogy támogassák a társadalmi megbélyegzés és kirekesztés csökkentését. Ezen a napon minden évben ezrek hallatják a hangjukat, hogy felhívják a figyelmet a lelki egészség kérdéseire és arra a hatásra, amit a lelki betegségek világszerte milliókra gyakorolnak. Az idei világnapot egy olyan időszakban ünnepeljük, amikor a mindennapokban jelentős változásokkal szembesülünk a COVID-19 járvány miatt. Ezen ünnepi nap szellemében szeretnénk felhívni a figyelmet MHM projektünkre, amit nagyon fontos kezdeményezésnek tartunk a lelki betegségben szenvedő egyének művészetterápiás és helyreállító igazságszolgáltatási elveken alapuló kezelésével kapcsolatban.
A projekt alapgondolata abból a tényből származik, hogy sok országban a lelki betegségek a fogyatékosság legfőbb okozói. A mentális betegségekben szenvedők és különösen azok, akik egészségügyi intézményekben élnek, szociálisan a leghátrányosabb helyzetű csoportokhoz tartoznak, ők azok, akiket a társadalmi megbélyegzés és a marginalizáció a leginkább súlyt. Ezek az emberek gyakran társadalmi igazságtalanságoktól is szenvednek. Ennek leküzdésére a beteg és a terapeuta közötti megértés fejlesztésével olyan korszerűbb megközelítésekre van szükség, amelyek elősegíthetik a mentális egészséget és a társadalmi befogadást.
A SZÁMÍT A LELKI EGÉSZSÉG (MHM) projekt arra a kihívásra kíván válaszolni, hogy többféle megközelítés átfogó, stratégiai partnerségét hozza létre az innováció támogatásával a felnőttképzésben oktatási anyagok és eszközök létrehozásával, kísérletezéssel és az eredmények terjesztésével az egészségügyi szakemberek igényeihez és realitásához szabva, velük együttműködve. A helyreállító igazságszolgáltatással foglalkozó szakemberekkel és művészekkel a részt vevő országokban és Európa-szerte dolgozunk. A projekt 2019 novemberében kezdődött és 2021 októberében fejeződik be.
A projekt céljai
Az MHM célja a lelki egészséggel foglalkozó szakemberek készségeinek, ismereteinek és tapasztalatainak fejlesztése a művészetterápia és a helyreállító igazságszolgáltatás lehetőségeinek felhasználásával. Az MHM célja továbbá a művészek művészetterápiás oktatása a mentális betegek foglalkoztatására és társadalmi beilleszkedésük megkönnyítésére. A végső cél olyan innovatív eszközök létrehozása, amelyek fokozzák az elmeszociális otthonokban élők egészségügyi ellátását és érdekérvényesítését. A fő cél tehát egy olyan módszertani megközelítés megalkotása, amely a művészetterápia előnyeit a helyreállító igazságszolgáltatás értékeivel ötvözi. Az MHM emellett olyan e-learnin tanfolyamokat is tervez és akkreditál, amelyek javítják a felnőttképzésben résztvevők készségeit és tudását, támogatva ezzel új továbbképzési módszerek keresését és azokhoz való hozzáférést.
Tréning program: Helyreállító művészet a lelki egészség rendszerében
A helyreállító igazságszolgáltatás felszabadító hatást gyakorolhat a mentális betegekre és környezetükre, megszakítva a sztereotip alá-fölérendelt kapcsolatot a terapeuták és a betegek között, miközben csökkenti a mentális betegségek okozta szenvedést és társadalmi értékek helyreállításában is szerepet vállal. A művészetterápia és a helyreállító igazságszolgáltatás ötvözésének lehetőségei és előnyei még nem kidolgozottak, oktatási anyagok és programok eddig nem készültek, így sok szakember és képzésben levő kolléga nem ismeri a kombináció lehetőségeit. Örömmel jelentjük be, hogy jelenleg az MHM második szellemi eredményEKÉNT (intellectual output, IO2) egy tréning módszertanán dolgozunk a Helyreállító művészet a mentális egészség rendszerében címmel. Ez a képzési program e-learning formájú lesz, és a lelki egészség területén dolgozó szakemberek, a mentálhigiénés rendszerek koordinátorainak, gondozóknak, más egészségügyi szakembereknek, valamint helyreállító igazságszolgáltatással foglalkozó szakembereknek szól.
A program célja, hogy a lelki egészség szakembereit megismertesse a helyreállító igazságszolgáltató értékeivel, és olyan módszertani megközelítést adjon, amely egyesíti a művészet terápia formáját a helyreállító értékekkel, a művészet erejével, mint az igazságtalanság helyreállításának eszközeivel. Ezenkívül a célcsoportot képzik a kreatív művészetterápiás megközelítésről és azokról a módszerekről, kifejező módszerekről, amelyeket ezek a módszerek rendszeren belül a mentális betegségben szenvedők érdekében felhasználhatók. A program végső célja a gyógyulás elősegítése, egyúttal az önkifejezés elősegítése az elmeszociális otthonokban élő emberek számára. Az IO2 az Intellectual Output 1 „Képzési anyag a helyreállító művészet használata az egészségügyi rendszerekben” megállapításain alapszik. A képzési programot az összes résztvevő országban és Európa-szerte alkalmazni fogják A projekt koordinátora a RJ4ALL brit civil szervezet, a programot akkreditálni fogja. (CPD státusz)
Találjon meg minket az interneten
Örömmel jelentjük be új honlapunk elindulását. Kérjük látogasson el a https://mentalhealthmatters.eu/ honlapra, hogy részletesen tájékozódjon a projektről, hogy lássa működésünket és híreinket, publikációinkat, valamint a projekttel kapcsolatos jövőben elérhetővé váló képzési anyagainkat.
Facebookon is megtalál minket. https://www.facebook.com/MHMerasmus. Itt az MHM program alakulását követheti nyomon.
A konzorcium hat partnerszervezetet tartalmaz. A koordináto a brit Restorative Justice for All (UK)a hat többi partner:: Center for Social Innovation-CSI (Ciprus),Kinonikes Sineteristikes Drastiriotites Efpathon Omadon – EDRA (Görögország), Lélekben Otthon Közhasznú Alapítvány (LOKA) (Magyarország),Fundacion INTRAS (Spanyolország), és a Anotati Scholi KAlon Technon -ASFA (Görögország).
0 hozzászólás